2013

STRETNUTIE CEZHRANIČNÉHO PARTNERSTVA 2013

STRETNUTIE CEZHRANIČNÉHO PARTNERSTVA

V rámci programu „Európa pre občanov“ With the support of the Europe Citizens Programme of the European Union“ v dňoch od 26. júna do 30. júna 2013 sa uskutočnilo STRETNUTIE CEZHRANIČNÉHO PARTNERSTVA“

Stretnutie cezhraničného partnerstva bolo zamerané na posilnenie a podporu susedských vzťahov obyvateľstva, samosprávy ako aj občianskeho združenia za prítomnosti už existujúcich partnerov a za prítomnosti nových partnerov (Velichov – Česká republika a Pilisszentkereszt – Mlynky – Maďarská republika)
Cieľom cezhraničnej spolupráce je predovšetkým vzájomná spolupráca vo všetkých možných oblastiach a to:
ekonomika, vzdelanie, kultúra, šport, turistika, informácie so samosprávami ako aj s občanmi a organizáciami občianskej spoločnosti.
Rozvíjaním aktivít v rámci cezhraničnej spolupráce sa postupne napĺňajú ciele Rady Európy a Európskej únie zamerané na úzku spoluprácu medzi štátmi v rôznych oblastiach a na rôznych úrovniach.

K tomuto rozvoju a dosiahnutiu cieľov praje veľa úspechov:
Dorota Molnárová – starostka obce Pleš/Pilis.

Účastníci stretnutia cezhraničného partnerstva:
Projekt „Európa pre občanov“ nám umožnil stretnutie so 515 obyvateľmi medzi ktorými boli prítomní:
80 – Obec Jobbágyi – Maďarská republika, 20 – Obec Oklánd – Rumunsko, 10 - Obec Homoródkarácsonyfalva – Rumunsko, 10 – Obec homoródujfalu – Rumunsko, 40 – Obec Velichov – Česká republika, 20 – Pilisszentkereszt – Mlynky – Maďarská republika, 20 – Obec Cserépfalu – Maďarská republika, 100 – Opatovská Nová Ves – Slovenská republika, 215 – Obec Pleš /Pilis – Slovenská republika.

Miesto/Dátum: Stretnutie cezhraničného partnerstva sa uskutočnilo v obci Pleš/Pilis, v dňoch od 26. júna do 30. júna 2013.


Program:

26. jún 2013

Privítanie delegácií členmi obecného zastupiteľstva a zástupcami miestnych záujmových združení. Oboznámenie sa s programom stretnutia a obsahom zmluvy cezhraničného partnerstva s novými partnermi.
„Voľno časové aktivity“ – výmena skúseností (Slovenská republika)

27. jún 2013

Predstavenie delegácií cezhraničného partnerstva
Príprava tradičných národných jedál
Prehliadka prírodného bohatstva obce
„Voľno časové aktivity“ - výmena skúseností (Maďarská republika)

28. jún 2013

Kultúrne vyžitie
Zájazd do Bojníc – návšteva Bojnického kaštieľa a prehliadka mesta
Zájazd do termálneho kúpaliska v Rapovciach
„Voľno časové aktivity“ – výmena skúseností (Rumunsko)Grilovanie v prírode

29. jún 2013

Deň obce
Dom tradície: výstava obrazov Pavla Megyeriho – rodáka z Pleša a Márii Galčíkovej
Národné špeciality – súťaž vo varení
Remeselné tradície
Slávnostné odhalenie pamätného stĺpa – pamätníka cezhraničnej spolupráce a pamätnej tabule Jána Geguša – rodáka, pedagóga, spisovateľa a predkladateľa Kultúrny program v ktorom vystupovali 19 rôznych kultúrnych skupín domáci ako i zahraniční účinkujúci, hlavne zo strany cezhraničných partnerov ako: folklórny súbor z Jobbágyi a Pilisszentkereszt – Mlynky (MR), ženský spevácky súbor Okland (RO), spevácky súbor Zlatý Klas – Aranykalász Pleš/Pilis (SR) Ľudové tradície v rámci EÚ – fórum „Voľno časové aktivity“ – výmena skúseností (Česká republika)
Zábava

30. jún 2013

Oslavy výročia cezhraničného partnerstva
Slávnostné privítanie
Podpísanie zmluvy cezhraničného partnerstva
Vyhodnotenie stretnutia cezhraničného partnerstva a plány do ďalšej spolupráce
Slávnostná svätá omša
Ľudová veselica
Návrat hostí domov

Tu si môžete prevziať informácie o podujatí v slovenskom a maďarskom jazyku:

Cezhraničná spolupráca - 2013

Testvértelepülési találkozó - 2013

Fotky z podujatia nájdete ...TU.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie