2017

EURÓPA PRE OBČANOV

„10 rokov v slobodnej Európe, päť rokov bratstve" – v rámci programu „Stretnutia cezhraničného partnerstva v Pleši“

Oddiel 2, .1 Opatrenie programu: Cezhraničná partnerská spolupráca

Účasť: Projekt umožnil stretnutie partnerov s počtom 130 občanov z ktorých 60 osôb sú: Jobbágyi, Pilisszentkereszt a Cserépfalu (HU), 20 osôb Velichov (CZ), 20 osôb Okland (RO), 15 osôb Martonos (SRB) 15 osôb Poreba ( PL).

Miesto konania / dátum: Miesto konanie stretnutia bolo PLEŠ- Slovakia SK,
od 23/08/2017 do 27/08/2017.

Podrobný popis:

23/08/2017 – Program na tému: "Budúcnosť v Európe“ - Aktívna účasť v Európe" – Diskusia. V rámci diskusie na stretnutí cezhraničného partnerstva organizovaného v Pleši
zúčastnení delegácie partnerov sa snažili o rozvíjanie partnerstva a to získaním a zapojením nových partnerských obcí a miest rôzneho druhu generácií. Bolo konštatované, že základné ciele boli splnené a na základe výmeny skúsenosti zo strany partnerov bolo doporučené do budúcnosti zaoberať sa dobrovoľníctvom a nájsť inovatívne riešenie na posilnenie a zmiernenie nevýhod hospodárskych a sociálnych aspektov.
Prvý deň sa uskutočnila výstava fotografií na tému z príležitosti vzniku 100- ho výročia Východnej Európe a v Európskej Únii od roku 2004. Ďalej bolo uskutočnené diskusné fórum s delegáciami, obyvateľmi a miestnymi/regionálnymi rozhodovacími orgánmi na tému „Účasť a demokracia v Európe.

24/08/2017 – Program: Deň Novohradskej turistiky. Delegácia sa zúčastnila na turistike
v Novohrad-Nógrád Geopark-u/ Diskusia o súčasnej Európy. Počas dňa okrem turistiky sa
diskutovalo o súčasnej krízy, ktoré určujú prítomnosť Európy počas neformálnej cesty. Okrem prezentácie lokalít v cezhraničnom Geoparke Novohrad-Nógrád, ktorý sa rozvíjal zo zdrojov EÚ v tejto veci bola vykonaná diskusia. Okrem prirodzených kultúrnych hodnôt, sme poznali názory na množstvo ďalších otázok, ktoré znižujú náš záväzok voči EÚ a strácajú dôveru voči našim občanom.

25/08/2017 – Program na tému: Hodnoty na vidieku, rozvoj vidieka, Rímska zmluva 60. výročie - budovania budúcnosti Európy. Dnes poznáme krásy a hodnoty vidieckeho života. Zoznámili sme sa s vývojom z fondov EÚ zameraným na rozvoj vidieckej spoločnosti.
Popoludní sme sa zúčastnili na výstave fotografií z príležitosti 60. výročia Rímskej zmluvy, ktorú pestrila viacjazyčné filmové predstavenie.

26/08/2017 Program: Deň obce - Európske tradície. Cieľom dňa bolo posilniť medzikultúrny dialóg. Naša hraničná krajina je dobrým príkladom mierového spolužitia nadnárodných spoločností. Okrem prezentácie našich hodnôt sme dokázali predstaviť tradičné hodnoty a kultúru našich hostí z celej Európy. Cieľom dňa bola výmena skúseností v oblasti odbornými diskusiami a s rôznymi názormi.
Vzájomnou partnerskou spoluprácou a zachovaním kultúrnych tradícií sa snažíme posilniť našu Európu.

27/08/ 2017 Program: 5. výročie v partnerstve , záverečné hodnotenie. Cieľom dňa bolo preniesť skúsenosti, spoznať osvedčené postupy a vyhodnotiť ich. Charakterizovali sme dnešný svet v Európe s porovnaním problémami demokracie a slobody v 20. storočí.
Spomenuté negatívne skúsenosti posilňujú pocit spolupatričnosti k lepšiemu svetu, nášmu európskemu vedomiu a identity. Na konci programu hodnotili vedúci delegácie výsledky 5-dňového programu, vypracovali odporúčania týkajúce sa miest, dátumov a tém, ktoré sa majú spracovať na nasledujúci rok.

Stiahni infotmačný list ...SK, alebo ..HU

Napísali o nás:

Novohradské osvetové stredisko - Regionálny kultúrny spravodajca - REKUS

Foto z podujatia ....TU.

Video z podujatia ....TU.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie