Zamestnanosť

Obyvatelia obce sú najčastejšie zamestnaní v stavebníctve, drevospracujúcom priemysle, službách, potravinárskom priemysle, v poľnohospodárstve, verejnej správe, vo výrobe a v obchode. Väčšina obyvateľov je zamestnaná mimo obce Pleš.

Miera nezamestnanosti v obci je vysoká. Ku koncu roku 2006 bola zaznamenaná v obci 26 %-ná nezamestnanosť. Od roku 2001 ale neustále klesá, čo je pozitívny jav. Len v roku 2002 bol zaznamenaný mierny nárast nezamestnanosti. Nezamestnaní sú zamestnávaní obcou formou aktivačných prác. Priemerný počet takto zamestnávaných ľudí počas roka je cca 30.

Najviac nezamestnaných je so základným vzdelaním a vyučených. V jednotlivých rokoch
tvorili 65 – 88 % z celkového počtu nezamestnaných. Ďalej je poradie nasledovné: nezamestnaní so stredným odborným učilišťom s maturitou, úplným stredným vzdelaním všeobecným s maturitou, úplným stredným vzdelaním odborným s maturitou a najmenej nezamestnaných tvoria vysokoškolsky vzdelaní občania.

Najrizikovejšiu skupinu z hľadiska nezamestnanosti tvoria dlhodobo občania vo vekovej kategórii od 35 – 39 rokov. V jednotlivých rokoch to bolo od 18 – 28 % z celkového počtu nezamestnaných. Druhú dlhodobo najväčšiu rizikovú skupinu tvorí veková kategória od 20 – 24 rokov. V tejto skupine ale počet nezamestnaných v posledných dvoch rokoch klesol. V roku 2006 stúpol počet nezamestnaných v skupine občanov vo veku 40 – 44 rokov. Ostatné vekové kategórie sú zastúpené približne rovnako. Najviac zamestnaných občanov je vo veku 30 – 34 rokov.

Rastie počet dlhodobo nezamestnaných. Najviac nezamestnaných je v skupinách od 13 – 24 mesiacov a nad 24 mesiacov. K prvému polroku 2007 tvorila skupina nezamestnaných nad 24 mesiacov až 41 % z celkového počtu nezamestnaných. Čím viac sa predlžuje dĺžka nezamestnanosti u jednotlivých občanov, tým je ich uplatniteľnosť na trhu práce problematickejšia.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie