Geomorfologické členenie

Obec Pleš sa nachádza v okrese Lučenec. Od okresného mesta Lučenec je vzdialená 14 km. Obec Pleš patrí do Mikroregiónu Pri Velických jazerách. Nachádza sa v nadmorskej výške 240 m n. m. a leží v západnej časti Cerovej vrchoviny v doline prítoku Mučínskeho potoka v Mučínskej vrchovine. Je značne odlesnená. Chotár je miestami výmoľmi rozčlenený vo výške 202 – 381 m n. m. pri štátnej hranici s Maďarskou republikou. Mučínsku vrchovinu tvoria prevažne treťohorné pieskovce, pyroklastiká ryodacitov, piesky, štrky, íly, miestami čadiče. Z minerálov sa tu nachádzajú glaukonit, limonit, psilomelán, produkty silicifikácie, kaustobiolity. Do chotára zasahuje malý výbežok salgótarjánskej uhoľnej panvy (z Maďarska). Pri puste Romhány (Lipovany) sa zistilo v roku 1948 ložisko uhlia. Ložisko vystupuje na povrch na viacerých miestach a to južne od obce 800 m juhovýchodne od pusty Bagoľ. Juhozápadne od Vysokého vrchu (Magas hegy) na nachádzajú tri opustené zavalené štôlne. Pred prvou svetovou vojnou sa robili na ložisku kutacie práce, ťažilo sa až do roku roku 1926, ale pre nízku kvalitu a malé zásoby sa ťažba skončila.

Z vrchov sú tu Holý vrch (306 m n. m.), Mravec (310 m n. m.), Vysoká (321 m n. m.), Mohava (370 m n. m.), Veľké Hradište (387 m n. m.).

Údolím preteká Plešiansky potok, ktorý pramení pri pustatine Klinová a preteká cez obec Pleš. Prítokom je potôčik, ktorý pramení pod Holým vrchom. Plešiansky potok sa pred obcou Mučín vlieva do Mučínskeho potoka. Mučínsky potok je vyše 10 km dlhý prítok Ipľa a pramení v západnej časti Cerovej vrchoviny vo výške okolo 260 m n. m. Nad Rapovcami vo výške 171 m n. m. ústí do rieky Ipeľ. Územie je vhodné na dynamickú rekreáciu. Mučínsky a Plešiansky potok s prameňmi si zasluhujú ochranu ako estetický prvok v krajine. Plocha povodia je 38 km2 a lesnatosť na tomto území je 40 %. Lesy sú nesúvislé dubové, hrabové a agátové. Zníženiny v Mučínskej vrchovine sú väčšinou odlesnené a premenené na oráčiny, lokálne sa tu nachádzajú trávnaté porasty. Ide o typ pahorkatinno-vrchovinnej krajiny s kultúrnou lesostepou s prevahou poľnohospodárskej funkcie.
Obec hraničí s obcami: Lipovany, Mučín, Trebeľovce, Rátka, Čakanovce, Karancsberény (MR)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie