Demografická štruktúra a vývoj

Stav a vývoj počtu obyvateľstva

V obci Pleš počet obyvateľov od posledného sčítania ľudu v roku 2001 stúpol o 19 na súčasných 231, čo je pozitívny vývoj z hľadiska rozvoja obce.

Vzostup počtu obyvateľov kulminoval v roku 2005. Po toto období je možné sledovať mierny pokles. Tento vývoj bol spôsobený prisťahovaním obyvateľov do obce.

Veková štruktúra obyvateľstva

Z hľadiska rozvoja obce je najdôležitejšia produktívna zložka obyvateľstva. Vývoj obyvateľov z hľadiska vekovej štruktúry v obci Pleš je pomerne uspokojivý.
V obci žilo v roku 2006 16,9 % obyvateľov v predproduktívnom veku, 63,6 % obyvateľov v produktívnom veku a 19,4 % obyvateľov v poproduktívnom veku.

Od roku 2001 do roku 2004 neustále stúpal priemerný vek. V roku 2005 začal klesať a v roku 2006 bol dokonca nižší ako v roku 2001. Vyvíjal sa rovnako u mužov aj u žien. V roku 2006 bol priemerný vek u mužov 37,72 a u žien 38,38.

Národnostné zloženie obyvateľstva v obci Pleš je ovplyvnené skutočnosťou, že okres sa nachádza v blízkosti hraníc s Maďarskou republikou.

Z celkového počtu obyvateľov sa prihlásilo k slovenskej národnosti 50 %, k maďarskej 50 %.

Údaje o početnosti rómskej komunity nie sú zaznamenané, pretože väčšina z nich sa prihlasuje k slovenskej, maďarskej, českej alebo inej národnosti.

V obci žije veľký počet obyvateľov zo základným vzdelaním a veľmi nízkym počtom vysokoškolsky vzdelaných osôb.

Takmer všetci obyvatelia obce Pleš sa hlásia k rímsko-katolíckej cirkvi. V roku 2001 – sa k rímskokatolíckej cirkvi hlásilo 220 obyvateľov, ku gréckokatolíckej cirkvi jeden a k evanjelickej cirkvi augsburského vyznania dvaja obyvatelia.

Migráciou sa v rokoch 2001 až 2006 zvýšil počet obyvateľov v obci o 34 osôb.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie