Sociálna infraštruktúra

V obci vyvíja aktívnu činnosť organizácia dobrovoľnej požiarnej ochrany. Obec je členom Mikroregiónu pri Velických jazerách.

Deti z obce navštevujú materské školy a základné školy v okolitých obciach alebo v meste Lučenec.

Väčšina služieb je pre občanov obce dostupná v okresnom meste Lučenec vzdialenom 17 km. Dostupnosť služieb je teda ovplyvnená dostupnosťou dopravy. Obecný úrad vykonáva na základe prechodu kompetencií aj časť matričných úkonov (overenie podpisov a overenie listín). Ostatné matričné úkony vykonáva matričný úrad so sídlom v Rapovciach. Obecný úrad ďalej vykonáva na základe prechodu kompetencií zo štátnej správy správu na úsekoch ochrany životného prostredia, stavebného konania, pozemných komunikácií, školstva v rámci spoločného školského obvodu.

Kultúrna činnosť obce sa sústreďuje okolo hlavne kultúrneho domu, v ktorom sa usporadúvajú kultúrne podujatia väčšinou pre deti a mládež, hlavne z príležitostí sviatku dňa matiek, medzinárodného dňa detí, pripomínaním príchodu Mikuláša na mikulášskom večierku. Na privítanie mesiaca máj sa v obci každý rok sa stavia pred kultúrnym domom máj. V rámci kultúrneho podujatia sa nezabúda ani na úctu k starším občanom. Obec každoročne pripravuje kalendár podujatí. V budove bývalého obecného úradu sú voľné kapacity, ktoré po rekonštrukcii môžu slúžiť na kultúrne účely.

Obec Pleš má vysoký počet neobývaných domov. Neobývané rodinné domy sú vhodné na využitie v cestovnom ruchu na ubytovanie v tradičných miestnych domoch. Väčšina domov (cca 60 %) pochádza z rokov 1946 až 1970. Prírodné podmienky blízkeho okolia poskytovali obyvateľom obce potrebný stavebný materiál, napr. kameň a piesok. Domy boli na začiatku stavané z váľkov, neskôr z kameňa. Podlaha v izbách bola z dosák alebo len ílová. V kuchyni bol tradične murovaný sporák a obyčajne i pec na pečenie chleba.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie